Milý človíčku,

jenž procházíš širým světem, s úctou Tě vítáme, jak nám prastará školní tradice velí. Slyš, než opět započneš svou nekonečnou pouť, uveleb se do lavice, potěš oko své na křižovatkách světů a naber správný směr či alespoň sílu na další cestu...

Vnímat, umět, vědět pro nás znamená žít naplno… Škola nás baví, protože v ní nacházíme sami sebe. Studujeme věci, jež nás odjakživa obklopují. Stejné je to i u lidí. Učíme se pozitivně ovlivňovat složité mezilidské vztahy. S důrazem na vlastní úsudek a praktickou zkušenost se snažíme nacházet nejrůznější souvislosti v učení. Ve škole chceme dýchat stejně jako například stromy v lese. O přestávkách můžeme hrát na hudební nástroje, zpívat nebo kreslit. Angličtina je naše kámoška. Vidíme ji všude kolem nás. Čím dál více… Nemáme strach ze školy, jelikož poznáváme, že i když člověk něco pokazí či vyvede, ale zároveň se k věci postaví čelem, nemusí se už nikdy nikoho bát. V hodinách se bez obav hlásíme o slovo, i když ještě nevíme, o co se přesně jedná. Nevadí nám to. Víme totiž, že když „něco neznámého“ dokážeme alespoň částečně a srozumitelně popsat vlastními slovy, máme z poloviny vyhráno. Za pomoci debaty s učiteli se k řešení sami dobereme. Stejně tak, jako se kdysi kdesi dobrali lidé, kteří na ulicích rozmlouvali s tím známým pánem Sokratem. Pokud se to někomu nelíbí, má na to právo. Jsme zvyklí takové věci respektovat.

Pocit svobody k člověku patří. Uděláme pro něj všechno, co si učení žádá. Vnímat, umět, vědět totiž pro nás znamená žít naplno…